Zobacz galerię zdjęć »

Winamp

odtwarzacz audioDo czego służy program Winamp?

Program Winamp to jeden z najpopularniejszych na świecie odtwarzaczy plików muzycznych i filmów. Od samego początku program ten został stworzony aby odtwarzać muzykę mp3. Player został stworzony przez firmę Nullsoft.

Trochę historii

Pierwsze wydanie programu zostało oddane do testów w 1997 roku - wówczas player po raz pierwszy został udostępniony światu. Wszystkie pierwsze wersje jakie posiadał player były do pobrania za darmo (idea: winamp free). Player posiadał raptem kilka przycisków i podstawowych funkcji takich jak play, stop, next, previous, pause - czyli to co właściwie każdy player mp3 powinien mieć. Program działał stabilnie i już w pierwszych chwilach jak był winamp do pobrania, mnóstwo ludzi zaczęło z niego korzystać. Player zdobywał ogromną popularność.

Czym się różnią wersje winamp - free, pro, bundle?

Player aktualnie jest do pobrania i wydany w wersji Winamp 5. Program został wydany do ściągnięcia w 2004 roku i nie był on następcą wersji 4. Winamp 5 udostępniony przez download jest programem łączącym wszystkie dobre cechy wersji Winamp 2 oraz Winamp 3. Player zyskał nazwę z sumy wersji 2+3 równej 5. Program (player) Winamp od początku był darmowy (do pobrania za darmo).  Dopiero najnowszy winamp 5 został podzielony na kilka wersji, które są rozróżniane w następujący sposób: Winamp Free, Winamp Full, Winamp Bundle oraz Winamp Lite (Winamp Light).

Jeśli chodzi o player Winamp'a w wersji Free, Bundle oraz Full to są one całkowicie do ściągnięcia za darmo. W przypadku wersji player PRO przeba niestety zapłacić określoną kwotę, która jest podana w ofercie na stronie producenta playera. Wersja Winamp'a Bundle od Free różni się tym, ze program Bundle posiada w pliku instalacyjnym piosenke MP3 dołaczoną przez Nullsoft.

Jeśli chodzi o Winamp Lite to jest on po prostu lżejszą, okrojoną wersją Winampa FREE, który posiada tylko wsparcie dla kilku najpopularniejszych rozszerzeń i nie ma dodatkowych funkcji obsługi odtwarzacza.

Jakie formaty obsługuje najnowszy Winamp?

Najnowszy darmowy Winamp obsługuje takie pliki audio jak: MP3 (rozszerzenie, z którego Winamp słynie),  pliki AAC, AACplus, które stanowią rozszerzoną wersję AAC, oraz takie rozszerzenia jak OGG, WAV, WMA (Windows Media Audio), MOD, XM, S3M, IT, MIDI, MPEG, WMV (Windows Media Video).

Winamp PL: Kiedy powstał Winamp po polsku?

Największą wadą jaką posiadał player od pierwszych wersji był brak wsparcia dla innych wersji językowych. W polskich kręgach developerów powstał projekt tłumaczenia Winamp PL, dlatego też została udostępniona wersja player Winamp po polsku do pobrania. Z mojego doświadczenia, które było budowane ciężkimi, długimi latami użytkowania Winamp'a mogę jasno stwierdzić, że Player Winamp PL posiada bardzo dobre tłumaczenie, gdzie specjalistyczne słowa zawsze były  bardzo trafnie dobierane. Program Winamp jest bardzo popularny w Polsce i to właśnie dlatego między innymi, że jest po polsku. Jeśli chodzi o player Winamp'a po polsku to jest on całkowicie za darmo i za tłumaczenie nie ma pobieranej żadnej opłaty. Tłumaczenia na inne języki, a w tym na język polski są calkowicie darmowe i można sobie pobrać ze strony producenta.

Winamp Agent

Winamp w każdej wersji tj. Free, Bundle, Full czy też Lite (Winamp Light) posiada wbudowane narzędzie - program Winamp Agent, który służy do czuwania na pasku obok Zegarka w postaci ikonki, która umożliwia bardzo szybkie uruchomienie odtwarzacza, zarządzanie oznaczonymi plikami przez nas samych oraz obsługuje dowiązania do plików multimedialnych.

Winamp Free - Dodatkowe funkcje

Nowy player Winamp zarówno Free jak i PRO posiadają wbudowane Radio, dzięki któremy można słuchać wszelkiego rodzaju stacji radiowych przez internet. Radio w Winamp jest oferowane w każdej najnowszej wersji playera. Program jest do pobrania dodatkowo za darmo.

Oprócz tego jak na początku wspomnieliśmy najnowszy Winamp jest odtwarzaczem multimedialnym, a więc ma wbudowaną obsługę plików video, wykorzystując zainstalowane kodeki. Kolejną funkcję jaką spełnia najnowszy Winamp jest możliwość nagrywania płyt CD, a także funkcja tworzenia kopii zapasowych płyt CD. Zarówno starszy Winamp od pewnej wersji jak i najnowszy darmowy Winamp posiadają wspracie dla tz. Winamp Plugin, czyli dodatkowych bibliotek, funkcji, które rozszerzają podstawową funkcjonalność Winampa.

Pluginy do Winamp'a są ogólno dostępne, zarówno na stronie producenta jak i na stronach zewnętrznych począwszy od pluginów oficjalnych jak i tych stworzonych przez użytkowników, pasjonatów Winamp'a. Pluginy jak wspomniałem rozszerzają funkcjonalność i tutaj istnieje możliwość rozbudowania player Winamp'a do tego stopnia, że będzie on obsługiwał dodatkowe, nowe plik multimedialne takie jak pliki FLAC. W przypadku, gdy mamy problem z odtworzeniem np. jakichś plików audio, to z reguły wystarczy poszukiwać pluginów takich jak Winamp FLAC, Winamp OGG, Winamp AAC, Winamp MPC. Oprócz wspracia dla nowych plików audio, możemy wzbogacić najnowszego winamp'a o np. funkcje karaoke instalując Winamp Karaoke. Innym bardzo popularnym pluginem jest plugin Winamp AVS, który służy do wizualizacji efektów specjalnych podczas odgrywania plików audio, czy też DFX Winamp, który służy do polepszenia jakości odtwarzanego dzwięku.

Najnowszy, darmowy Winamp, a Vista?

W raz z rozwojem Winamp'a cały czas rozwijane były systemy operacyjne, a w przypadku Winamp'a było on dedykowany systemom z rodziny Microsoft Windows. W przypadku Winampa i Windows'a 95, czy też Windows'a 98, ME, ze względu na ich kompatybilność nigdy nie było problemów z poprawną instalacją czy też użytkowaniem nowych wersji Winamp'a. W przypadku kolejnych Windowsów 2000 też nie było specjalnie słychać o problemach z użytkowaniem odtwarzacza. W obecnych czasach przy najnowszym darmowym Winampie FREE oraz najnowszym systemie Windows jakim jest Vista, odezwały się głosy braku kompatybilności najnowszego Winampa z nowym systemem i dziwnymi problemami z uruchomieniem Winampa pod Vistę. Kiedyś zaciekawiło mnie to, a że przy okazji miałem możliwość przetestowania najnowszego darmowego Winampa na systemie Vista, podstanowiłem zainstalować nowego Winampa PL w wersji FREE pod Vista. Tak też zrobiłem i muszę przyznać, że od początku instalacji po sam koniec, jak również uruchomienie odtwarzacza pod Vistą, nie było absolutnie żadnych problemów z Winampem. Z mojego doświadczenia wynika, że Winamp dla Visty jest przyjaznym programem i nie ma z nim żadnych problemów. Ludzie poszukują informacji na temat Winamp Vista, Winamp pod Vista czy też dla Visty , a własciwie takie coś nie istnieje na dobrą sprawe, ponieważ najnowsza wersja Winampa w pełni działa z Vistą. Domyślam sie, że ludzie, którzy używaja przez sentyment starego Winampa, mogą mieć jakieś problemy, aczkolwiek mnie się wydaje, że nie powinno być problemów. Jeśli już jesteśmy przy platformach systemowych warto poruszyć temat Winampa na komórki, którego potocznie nazywa się Winamp Mobile. I tutaj jest mały problem, ponieważ nie potrafię aktualnie jednoznacznie stwierdzić czy oficjalny Winamp Mobile istnieje czy też nie.

Najnowszy Winamp Linux - Czy istnieje?

Kolejną kwestią wartą poruszenia przy Winampie jest kwestia istnienia Winamp Linux, czyli czy istnieje wersja Winampa, która jest dedykowana pod system jakim jest Linux. Dość często spotykam ludzi poszukujących Winampa pod linux (winamp for linux). Ja osobiście nigdy nie spotkałem się z Winamp Linux, a chcąc nie chcąć używam dość często systemu Linux. Generalnie kiedyś należałem do ludzi poszukujących Winamp, ale szybko się przekonałem, że nie istnieje takowy i musiałem się zadowolić czymś w rodzaju "like" winamp for linux. Swoją drogą moim skromnym zdaniem, jeśli kiedykolwiek Nullsoft porwałby się na przepisanie Winampa pod Linux'a to byłoby to ogromne wydarzenie na całym świecie. Myslę, że Winamp Linux miałby szanse bardzo szybko zdetronizować powszechne odtwarzacze multimedialna dostępne aktualnie pod Linux'a. Generalnie to jest tak, że jeśli ktoś używa systemów Microsoft Windows i z jakichś przyczyn zaczyna być użytkownikiem Linux'a to praktycznie każdy w pierwszej kolejności poszukuje Winampa dla Linuxa, a w efekcie kończy się to poszukiwaniem alternatywy. Pozostaje nam się tylko modlić o to by najnowszy winamp powstał jednocześnie z wersją na linuxa oczywiście też darmową.

Wygląd Winampa, czyli skóry, skórki, skiny

Winamp oprócz swoich ogromnych możliwości posiada rozbudowany interfejs, a w szególności najnowszy winamp serii 5. Stary winamp czy nowy winamp, odtwarzacz ten od dawien dawna posiada możliwość zmiany skórkek, czyli wyglądu, który potocznie nazywane są skinami winampa z angielskieg Winamp Skins. Obsługa skórek jest wbudowana zarówno w darmowym winampie free jak i płatnym Winampie PRO i to również stanowi o atrakcyjności tegoż odtwarzacza. Skiny do winampa są bardzo popularne wsród użytkowników odtwarzacza, a w szczególności po okresie wydania najnowszego winampa 5 w połączeniu z Vistą, która jest bardzo rozbudowana pod wzgledem graficznym. Skóry do winampa są tworzone zarówno przez producenta winampa, które są oficjalnymi skinami, jak również skiny tworza na własną rękę użytkownicy i udostepniają na prywatnych stronach internetowych. W nowej wersji Winampa powstał tz. Modern Skin, który był przełomowym skinem, nie tylko pod względem samego wyglądu, ale także pod względem nowych rzeczy, funkcji wspieranych przez niego oraz możliwości. Generalnie Modern Skin jest bardzo ładny, świeży i na miarę dzisiejszych czasów, aczkolwiek opinie na jego temat są bardzo podzielone, choćby dlatego, że nowy skin bardzoj obciąża pamięc przez co wolniej działa.

Winamp - Podsumowanie

Na zakończenie chcę dodać, że ja osobiście używam darmowego najnowszego Winampa PL, czyli w wersji po polsku, całkowicie jestem zadowolony i nie wyobrażam sobie aktualnie zmiany odtwarzacza audio, bo do tego głównie wykorzystuję Winampa. Najnowszy Winamp posiada dużo nowych funkcji choćby wsparcie dla Video, aczkolwiek z tych funkcji nie korzystam. Jest dużo ludzi, którzy zatrzymuję się na starych wersjach winamp'a, aczkolwiek jak jestem zwolennikiem używania zawsze najnowszej wersji oraz darmowej, nigdy nie kupowałem Winamp'a PRO i z tego co mi wiadomo nie zapowiada się w najbliższej przyszłości na zmiany w tej kwestii. Winamp na samym początku podbił świat właśnie między innymi dlatego, że jest on darmowy i zawsze możemy liczyć na systematyczny rozwój odtwarzacza, przez co najnowszy winamp zawsze jest na czasie i nadąża za nowościami. Gorąco zachęcam do pobrania nowego Winampa Free za darmo po polsku. Na pewno nie zawiedziecie się.


Szczegółowe informacje o Winamp

Kategoria: Odtwarzacze audio Tagi: audio, bundle, lite, mp3, odtwarzacz audio, pl, po polsku, program, skiny, skórki, skóry, vista, win amp, winamp, winamp 5.55, windows, xp, agent
Rozmiar programu: 11 MB

Pobierz plik Winamp


Winamp »