Mount & Blade: Ogniem i Mieczem

gra akcji i walkiMount & Blade: Ogniem i Mieczem (Mount & Blade: Fire and Sword) to najnowsza produkcja studia TaleWorlds. Tym razem przenosimy się, uwaga, do Polski! Mamy rok 1655, a w Europie trwają ciągłe walki - jesteśmy w konflikcie ze Szwecją, Rosją, Kozakami... I to od nas zależy jak potoczą się losy Rzeczypospolitej Obojga Narodów! Niestety wersji demo pobrać nie można, a polskie tłumaczenie jest dość słabe...

Fabuła

Cała gra rozpoczyna się w roku 1655, niedługo przed potopem szwedzkim. Europa Wschodnia, na terenach której rozgrywa się akcja jest w ciągłym konflikcie zbrojnym. Wcielamy się w postać żołnierza, którego losami możemy dowolnie pokierować. Możemy dołączyć do jednej ze stron konfliktu - Rzeczypospolitej Obojga Narodów, Rosji, Kozaków, Szwecji albo Chanatu Krymskiego. Warto powiedzieć, że jeśli zdecydujemy się na dołączenie, do którejś z trzech pierwszych stron będziemy mieli możliwość wzięcia udziału w misjach historycznych, takich jak na przykład obrona Częstochowy. Ponieważ cała produkcja wzorowana jest na książkach Sienkiewicza na swoje drodze spotkamy nie tylko postaci historyczne, ale również fikcyjne - Wołodyjowski, Kmicic. Generalnie, naszym zadaniem jest podróżowanie pomiędzy miastami, pokonując kolejne napotkane oddziały wroga, a tym samym zdobywając chwałę i sławę. Jednak początki są naprawdę trudne.

Rozgrywka

Kwintesencją tej gry są legendarne bitwy, które choć może nie są rozbudowane, nie towarzyszą im tysiące efektów, strumienie krwi, ale za to mają swój własny, niepowtarzalny klimat, który pozwala wczuć się w rolę naszego bohatera! Początek jednak jest cieżki... Musimy sami walczyć z włóczęgami i inną chołotą ponieważ nasza postać jest nieco nie zdarna, ale ma to swój urok - przecież nie od razu Rzym zbudowano! Z upływem czasu i kolejnymi wygranymi potyczkami stajemy się coraz bardziej zamożni i doceniani - za zasługi otrzymujemy tytuły i różne bogactwa, które dadzą nam możliwość stworzenia własnej armii. Następnie pozostaje nam już tylko walczyć - u boku króla bądź samotnie rozbijając kolejne formacje wroga... I to jest właśnie serce tej gry! Te bitwy mają w sobie coś niezwykłego, niepowtarzalnego i genialnego! Mimo, że gra nie zachwyca, ani ze strony audiowizualnej, ani nie ma zbyt dobrej fabuły to potrafi umilić nam nie jeden wieczór.

Oprawa audiowizualna

Uhhhh... Co by tu dużo pisać jak na produkcje, która ukazała się pod koniec 2009 roku to jest po prostu fatalnie. Grafika nie zachwyca, jest monotonna i momentami nieco ponura, jakby wszystko było pogniłe. Dźwięk również nie powala. Generalnie mamy doczynienia z oprawą, którą możemy pamiętać z przed 10 lat... Ale pod uwagę należy wziąć to, że gra jest skierowana w niszę rynkową, stworzona właściwie przez osoby prywatne, a to napewno może w jakimś stopniu usprawiedliwać jej niedoskonałości.

Podsumowanie

Jeśli rozpatrywać by grę w wielu różnych, poszczególnych elementach to posiada więcej wad niż zalet, ale jeśli ocenić by całość z pewnością można nazwać ją dobrą produkcją. Te kilkakrotnie wcześniej wspomniane bitwy naprawdę mają swój urok i klimat, a wszystkie inne nie dociągnięcia zostają przy nich w cieniu.

Wersja demo nie została (przynajmniej na razie) udostępniona - niestety. Mamy możliwość gry w polską wersje językową, do której można mieć wiele zastrzeżeń. Myślę, że tłumacze powinni się bardziej postarać!


Szczegółowe informacje o Mount & Blade: Ogniem i Mieczem

Kategoria: Akcji, walki

Pobierz plik Mount & Blade: Ogniem i Mieczem


UWAGA: Aktualnie brak możliwości pobrania!