Blokowanie reklam w przeglądarce Internet Explorer 9

Niebawem może okazać się to standardem i to bez konieczności instalacji w przeglądarce dodatkowych wtyczek typu Adblock. Chodzi o kolejny produkt z rodziny Microsoft Internet Explorer – znajdującą się obecnie w fazie beta „9”. Ma ona zawierać poręczny mechanizm ukrywający niechciane treści. Narzędziem tym będzie Tracking Protection, który ma cechować lepsza skuteczność w porównaniu z filtrowaniem InPrivate (znanym do tej pory w Internet Explorerze 8).

Tracking Protection będzie współpracował z listami TPL. Listy te składają się z formatu XML i definiują domeny oraz ścieżki podzielone na dwie grupy – na te które można akceptować oraz na te, które trzeba blokować.

IE 9 ma automatycznie porównywać treść strony WWW z zawartością list TPL i unikać ładowania danej strony z serwera. Nie znaczy to, że ta blokada będzie całkowita. Użytkownik nadal będzie mógł samodzielnie uruchomić daną witrynę dzięki odnośnikowi czy poprzez ręczne wprowadzenie adresu URL.

Zasób list TPL ma być cotygodniowo aktualizowany przez najnowszą przeglądarkę. Ochrona zapewniana przez TPL ma być trwała i nie ma być deaktywowana z momentem zamknięcia przeglądarki. Wyłączyć jedynie będzie mógł ją użytkownik. Sam charakter list TPL ma być otwarty. Listy będą na licencji Creative Commons. Jest to efekt starań Unii Europejskiej i Federalnej Komisji Handlu z USA, które wydały regulacje w sprawie ochrony danych.